II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

Wyjazd do Miśni i Drezna

IMG 7856W dniu 9.12.2013 uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do Miśni i Drezna. Celem naszej wycieczki była Manufaktura Porcelany oraz jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie.

Pomimo złych warunków pogodowych wszyscy przybyli na zbiórkę w dobrych nastrojach i o szóstej wyjechaliśmy z Oleśnicy. W trakcie podróży dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek na temat miejsc, do których zmierzamy.

Pierwszym naszym przystankiem była Meissen (pl. Miśnia). Znajduje się tutaj założona w 1710 roku (a więc ponad 300 lat temu!), pierwsza w Europie, Manufaktura Porcelany. Zwiedzając mieliśmy okazję poznać tajniki wytwarzania porcelany krok po kroku oraz zwiedzić muzeum. Byliśmy zaskoczeni, jak wiele precyzji, cierpliwości i wprawy potrzeba do wykonania np. filiżanki :).

26 kilometrów później byliśmy już w Dreźnie, które od razu sprawia wrażenie miasta z tradycjami i bogatą historią. Dzięki przewodnikowi, który oprowadzał nas po mieście, dowiedzieliśmy się, jak wiele rzeczy nas z Dreznem łączy: władca Saksonii - August Mocny, był przez pewien czas władcą Polski, w Dreźnie przebywał Adam Mickiewicz (który właśnie tutaj napisał "Dziady"). Juliusz Słowacki również niejednokrotnie doceniał piękno tego miasta.

| camerajh O porcelanie i Striezelmarkcie    Manufaktura Porcelany w Miśni   Striezelmarkt 

 

Jeśli chodzi o zabytki, duże wrażenie zrobił na nas Zwinger oraz Katedra Świętej Trójcy (w której znajdowała się bardzo charakterystyczna Pieta, wbudzająca wśród uczestników wyjazdu mieszane uczucia). Punktem kulminacyjnym naszej wycieczki był oczywiście Jarmark Bożonarodzeniowy - Striezelmarkt, który organizowany był w tym roku po raz 579! Tutaj rzuciliśmy się w wir zakupów, oglądania występów, ozdób świątecznych, niektórzy próbowali potraw, a inni szukali pamiątek dla swoich bliskich.

Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Zdecydowanie warto było zobaczyć miejsca z tak długą tradycją oraz "spotkać się" z innym przeżywaniem Świąt niż w Polsce.

Anna Harańczyk, kl. 3a

 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .