II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

Rekonstrukcja stanu wojennego, grudzień 2013, Rynek, Oleśnica

Dnia 13.12.2013 roku grupa uczniów i uczennic z II Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy pod opieką p. Małgorzaty Wojtczak wzięła udział w inscenizacji na oleśnickim rynku mającej na celu upamiętnianie 32 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Poniżej prezentujemy nagranie inscenizacji:

 

 

Wspólnie z grupą rekonstrukcyjną „ militarni Wrocław" nasi uczniowie starali się odtworzyć realia tamtych czasów , a dokładnie dnia wprowadzenia stanu wojennego. Odpowiedni ubiór i zachowanie , które ukazywały codzienność ludzi tamtego okresu, miały zachęcić ludzi do refleksji i obudzić w nich odrobinę patriotyzmu. Publiczność bacznie obserwowała poczynania grupy, a mogli zobaczyć takie momenty z jak: sprawdzanie legitymacji przez funkcjonariuszy czy lekkie przepychanki między młodymi mężczyznami a oficerami milicji, aż po brutalne bójki z użyciem gazu łzawiącego.

Publiczność niekiedy włączała się w działania przez np. skandowanie haseł zasłyszanych z ust uczestników. „Solidarność!", „ZOMO do domu" czy też „precz z Komuną". Ponadto można było zobaczyć, dotknąć a nawet zrobić sobie zdjęcie z pojazdami Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej, a na pamiątkę widzowie otrzymali ulotki , na której również widniały solidarnościowe hasła przypominające o tym okresie w dziejach naszego narodu.

Cały pokaz trwał około 2 godzin i zakończył się dość spektakularną walką młodzieży z milicją. Patrząc na tłumy zebrane wokół toczącej się akcji, można stwierdzić, że jest to dobry sposób zwrócenia uwagi na wydarzenia godne upamiętnienia. Mam nadzieję, że nie jest to ostatni projekt tego typu iż dzięki właśnie takim wydarzeniom wzrośnie wiedza społeczeństwa na temat naszego państwa i narodu.


 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .