II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

Warsztaty w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa w Myśliborzu

Mysliborz 2014 6W dniach 02 do 03 czerwca 2014 roku my, uczniowie 2c, wraz z wychowawczynią p. A. Krzyżewską-Nowosad udaliśmy się na wycieczkę do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa w Myśliborzu na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach Zachodnich, nad potokiem Jawornik (lewy dopływ Nysy Szalonej). Celem wycieczki była nie tylko integracja, ale przede wszystkim udział w warsztatach z biologii i chemii.

Wzięliśmy udział w zajęciach pt. "Czy wiesz co jesz?". Dotyczyły one wykrywania tłuszczów, białek i cukrów w różnych produktach żywnościowych. Kolejne warsztaty polegały na izolowaniu barwników roślinnych (chlorofilu a, chlorofilu b, ksantofilu i karotenu). Na ostatnich zajęciach badaliśmy stan czystości wody, oznaczając różne gatunki bezkręgowców (bioindykatorów) w pobliskim strumieniu. Wieczorem spędzaliśmy czas integrując się, bawiąc się i grillując. |  camera

 

Następnego dnia uczestniczyliśmy w wykładzie dotyczącym form ochrony przyrody w Polsce, a następnie udaliśmy się ścieżką edukacyjną do Wąwozu Myśliborskiego, będącego rezerwatem florystycznym. Obiekt ten utworzono głównie dla ochrony jedynego na Dolnym Śląsku stanowiska bardzo rzadkiej paproci - języcznika zwyczajnego.

W trakcie wędrówki ścieżką dydaktyczną dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek na temat roślin chronionych na tym terenie. Nauczyliśmy się również rozpoznawać i oznaczać, za pomocą kluczy botanicznych, rośliny zielne Wąwozu Myśliborskiego.

Po zajęciach wróciliśmy do domu zmęczeni, ale zadowoleni. Mamy nadzieję, że uda nam się kiedyś powtórzyć podobną przygodę!

klasa 2c

 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .