Nie wszyscy mieszkańcy Oleśnicy wiedzą, że na terenie ich miasta usytuowany jest obszar ochrony siedliskowej NATURA 2000. Swoim zasięgiem obejmuje on Dolinę Oleśnicy (rzeki) i Potoku Boguszyckiego, a jego południowa granica wytyczona została na obszarze tzw. wodociągów. W tym miejscu znajdują się łąki oraz szuwary po obu stronach rzeki Oleśnicy. Obszar ten chroni rzadkie już na Nizinie Śląskiej zespoły łąk wilgotnych z rdestem wężownikiem. To właśnie ta ostatnia roślina jest żywicielką gąsienic pewnego motyla - czerwończyka fioletka dla którego przetrwania wyznaczony teren ochronny ma kluczowe znaczenie. Sam motyl jest niewielki (ok. 3 cm. rozpiętość skrzydeł), brunatny i niebiesko – fioletowy, na skrzydłach ma również pomarańczowe grube pasy, a w nich czarne plamy. Samce tego gatunku są agresywne i często walczą w powietrzu atakując też inne gatunki owadów. Gatunek ten został wpisany do Polskiej i Europejskiej czerwonej księgi motyli.|
Korzystając z bliskości tego obszaru uczniowie klas pierwszych II LO, każdego roku w czerwcu odbywają tutaj zajęcia terenowe. Tak było i teraz - każda z klas wyposażona w karty pracy i materiały pomocnicze przygotowane przez nauczyciela biologii Panią Anetę Krzyżewską - Nowosad miała za zadanie nie tylko zaobserwować w warunkach naturalnych chronionego motyla i żywicielską roślinę. Uczniowie rozpoznawali także typ ekosystemu, rodzaj prowadzonych działań ochronnych i oceniali efektywność prowadzonej w tym miejscu ochrony.
Po takich zajęciach młodzi ludzie z pewnością postrzegać będą badany teren nie tylko w aspekcie rekreacji i wypoczynku, ale również ochrony zagrożonych wyginięciem gatunków. Fakt, że jest możliwe pogodzenie tych dwóch funkcji, świadczy dobrze o wszystkich korzystających z tego wyjątkowego miejsca. Warto zatem wybrać się na spacer na oleśnickie wodociągi w poszukiwaniu rzadkich już gatunków roślin i zwierząt.