II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

Berlin 2014

Berlin1W dniach 06.-08.czerwca 38 osobowa grupa uczniów II LO pod opieką nauczycielek p. Agnieszki Komsty-Fili, p. Małgorzaty Wojtczak i p. Marty Paździor wybrała się na wycieczkę do Berlina i Poczdamu.

Wyruszyliśmy w piątek 06. czerwca wczesnym rankiem, by już po 5–cio godzinnej podróży autokarem znaleźć się w stolicy naszego zachodniego sąsiada. Z recepcji naszego hotelu „Generator Prenzlauer Berg” zabraliśmy zakupione dla nas bilety na metro, a następnie miejskimi środkami komunikacji wyruszyliśmy na podbój Berlina.

Na naszej piątkowej trasie znalazły się Plac Alexandra, Wieża TV, Czerwony Ratusz, Plac Zamkowy, Katedra Berlińska, a głównym punktem programu było Muzeum Pergamońskie na Wyspie Muzeów, którego wnętrza, pełne wspaniałych starożytnych zabytków na wielu z nas zrobiły ogromne wrażenie. Do jego najsłynniejszych zabytków należy między innymi ołtarz Zeusa ze starożytnego miasta Pergamon w Grecji, brama targowa z Miletu czy Brama Isztar i droga procesyjna z Babilonu.

 

Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w budynku niemieckiego parlamentu – Reichstagu. Po przejściu szczegółowej kontroli, niczym na międzynarodowym lotnisku, udaliśmy się windą na dach Reichstagu, z którego kopuły podziwialiśmy wspaniałą panoramę miasta i rozpoznawaliśmy jego najważniejsze obiekty.

Kolejne atrakcje Berlina na naszej drodze to Brama Brandenburska – symbol miasta, Pomnik Ofiar Holokaustu, trwała ruina Kościoła Pamięci, słynny Kudamm z domem towarowym KADEWE, słynny Checkpoint Charlie i Plac Poczdamski.

Po obiedzie udaliśmy się do muzeum Topografia Terroru, aby poznać Berlin z nieco innej strony – Berlin czasu Hitlera. Od naszych polskojęzycznych przewodników dostaliśmy dużą porcję wiedzy historycznej o III Rzeszy. Na koniec dnia wybraliśmy się na słynny Kreuzberg, gdzie można było spróbować najlepszych w mieście kiełbasek Currywurst i kebabów. Pełne turystów , kolorowe ulice zrobiły na nas spore wrażenie, ale podróżowanie metrem było nieco utrudnione ze względu na odbywające się co roku w ten weekend Święto Kultur. Berlin zamieszkuje mnóstwo narodowości i ras. Dzięki temu jest tu bardzo barwnie i światowo.

W niedzielę, po śniadaniu opuściliśmy nasz hotel i autokarem przejechaliśmy do Poczdamu, stolicy Brandenburgii. Tam zwiedziliśmy park w stylu francuskim oraz położony w nim rokokowy pałac Sanssoussi, powstały na zlecenie Fryderyka II Wielkiego, zabytek znajdujący się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po spacerze po parku schodami położonymi w centrum słynnych tarasów weszliśmy pod sam gmach pałacu. Tu możliwe były odwiedziny na grobie władcy i złożenie na nim – zgodnie z tradycją – ziemniaków, których uprawę upowszechnił wśród pruskich chłopów.

Następnie podjechaliśmy pod Cecilienhof – miejsce Konferencji Poczdamskiej, gdzie otrzymaliśmy kolejną porcję wiedzy historycznej. To w tym pałacyku w dniach 17.07. – 2.08. 1945 odbyła się Konferencja Poczdamska i to tu Wielka Trójka podpisała Układ Poczdamski . Na koniec pobytu w Poczdamie odbyliśmy spacer po  historycznym centrum miasta, poznając jego burzliwą historię. Miasto i jego architektura zrobiły na nas wielkie wrażenie.

Choć program wyjazdu był bogaty, udało nam się w całości go zrealizować. Wpletliśmy także liczne przerwy na odpoczynek w berlińskich parkach. Mimo trzydniowego upału, który niestety stale towarzyszył naszemu pobytowi w Niemczech, wszyscy zdrowi i mam nadzieję zadowoleni powrócili do domów.

Na podstawie własnych obserwacji z całą pewnością mogę stwierdzić, że młodzież naszego liceum jest mądra, ciekawa świata i otwarta na nowe doświadczenia i przeżycia, a znane powiedzenie Reisen machen klug/ Podróże kształcą - na naszej wycieczce znalazło 100% potwierdzenie.

Agnieszka Komsta-Fila

 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .