O skórze prawie wszystko

kosmetyczkaPoniedziałek to trudny dzień tygodnia dla uczniów, ale nie tym razem. W ramach prowadzonego w szkole koła biologicznego poświęconemu fizjologii człowieka z elementami anatomii, 27 października gościła w szkole dyplomowana kosmetyczka Pani Ewa Prycik – Szelerska. Tematem spotkania miała być higiena skóry młodzieży w okresie dojrzewania, ale zaczęło się nietypowo.

Pani Ewa pytała o to, co młodzi ludzie najczęściej jedzą, co piją, ile czasu poświęcają na aktywność ruchową, czy chodzą do solarium. Dopiero później wyjaśniła, jak duży wpływ na stan i wygląd skóry w tym wieku ma sposób odżywiania, stosowane używki czy wystawianie skóry na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych typu promieniowanie UV.

Zdaniem Pani kosmetyczki pierwszym czynnikiem warunkującym dobry wygląd nie są wcale kosmetyki, nawet te drogie, ale właściwa dieta (nie powodująca zakwaszenia organizmu), ruch i unikanie opalania ( przynajmniej nie w solarium). Mówiła również o tym, jak dbać o cerę z problemami wieku dorastania czyli tzw. trądzikową. Przekazała kilka cennych rad związanych z jej codzienną pielęgnacją i ewentualnym wspomaganiu odpowiednio dobranymi kosmetykami. Ostatnia część spotkania poświęcona została na pytania uczniów. Niestety, dyskusja nie trwała długo – dzwonek oznajmił zakończenie zajęć.

Poruszany na spotkaniu temat świetnie uzupełnił wiedzę uczniów na temat budowy i funkcji skóry człowieka o aspekt praktyczny.

(fot. www.saloniuroda.pl)