Zajęcia w Muzeum Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego

MuzeumAntropologiiUczenie się jest procesem złożonym i najlepiej, jeżeli odbywa się z wykorzystaniem odpowiednich pomocy dydaktycznych, który ten proces wspomagają. Ale jakie pomoce wykorzystać podczas nauki o szkielecie człowieka? Na wyposażeniu szkoły są wprawdzie plastikowe modele różnej wielkości, prezentacje multimedialne lub popularno – naukowe filmy, ale możliwość samodzielnego złożenia szkieletu człowieka z naturalnych, wykopaliskowych kości jest doskonałą dydaktyczną sytuacją. Z takiej nie lada okazji skorzystali nasi uczniowie – członkowie koła biologicznego, którzy we wtorek 18 listopada poznawali budowę tej biernej części układu ruchu podczas lekcji w Muzeum Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prezentujący budowę szkieletu pracownik naukowy uczelni przypomniał budowę morfologiczną i anatomiczną kości, ich rodzaje i położenie w szkielecie, zwracając przy tym uwagę na charakterystyczne bruzdy lub grzebienie umożliwiające ich identyfikację. W ten sposób uczniowie poznali również położenie kości względem siebie.

Wyposażeni w wiedzę praktyczną, podzieleni na dwie grupy ćwiczeniowe dostali zadanie złożenia szkieletu człowieka z odpowiednich, naturalnych elementów. Wystarczyło kilka minut by temu sprostać. Na zakończenie pobytu uczestnicy wyjazdu obejrzeli część muzealną w której zgromadzono zbiory związane z ewolucją człowieka i jego rozwojem osobniczym.

Tak oto uczniowie połączyli teorię z praktyką. Pozostaje mieć nadzieję, że w kolejnych edukacyjnych przedsięwzięciach szkoły uczniowie będą uczestniczyć równie chętnie.