II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

[Aby zapoznać się ze szczegółami oferty należy kliknąć tryb pełnoekranowy]

Lekcja teatralna we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol

capitolLekcja teatralna w Capitolu to znakomita okazja do zapoznania młodzieży z historią, tradycją i współczesnością teatru. Nasi uczniowie z kl.2a, 2b i 2e pod opieką p.A.Kierkicz-Śliwki, p.W.Chirowskiej i p.A.Połeć-Dziemieszonek wysłuchali wykładu na następujący temat: "Jak to działa - o różnych rodzajach sceny teatralnej. Przegląd Historyczny - Starożytny amfiteatr, średniowieczna scena mansjonowa, teatr elżbietański, odmiany sceny pudełkowej, współczesne eksperymenty z przestrzenią sceniczną."

Wykład poprowadził Jerzy Bielunas, reżyser teatralny i telewizyjny, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.

 

Był on wygłoszony w nowoczesnej i atrakcyjnej formie, z wykorzystaniem najnowocześniejszych urządzeń technicznych nowej sceny  Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu: zapadni, sceny obrotowej oraz bogatych rozwiązań świetlnych i akustycznych. Zaplanowano też projekcje multimedialne, różne formy animacji oraz sceny grane przez aktorów Teatru Capitol.

 Oczami ucznia – wrażenia z lekcji

 

Jak wygląda praca w teatrze? W jaki sposób działają elementy scenografii, które możemy zobaczyć w trakcie pokazów teatralnych? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań uzyskali uczniowie z klas 2A, 2B oraz 2E, którzy dnia 28 listopada wzięli udział w lekcji teatralnej w teatrze Capitol we Wrocławiu.

Lekcję poprowadził Jerzy Bielunas, dzięki któremu poznaliśmy funkcjonowanie wszelkiej technologii na scenie. Głównym tematem było natomiast powstawanie teatru, a także etapy zmian w tematyce przedstawień oraz budowie teatru w kolejnych epokach. Część informacji znaliśmy już z sal szkolnych, ale wykład świetnie uzupełnił wcześniej zdobyte wiadomości (i to w wersji nieco wygodniejszej niż w klasie... ).

Następnie mieliśmy okazję zwiedzić teatr Capitol, który został przebudowany i otwarty na nowo 28.09.2013r. Trasa wycieczki obejmowała wejście na scenę, pokazanie i przybliżenie codziennych zajęć pracowników teatru, obejrzenie kulis oraz sal prób. Chętni mogli też spróbować swoich umiejętności tanecznych w sali baletowej.
Myślę, że wyjazd okazał się ciekawą formą nauki i część z nas z niecierpliwością czeka już na kolejne spotkania. Stworzą one pewien cykl, dzięki któremu nasza wiedza poszerzy się o wiele ciekawych zagadnień.

Magda Duda, kl.2a

 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .