II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

"Oswajanie enzymów" - zajęcia w ramach pilotażowego programu na wydziale Biotechnologii UWr

oswajanie enzymowKolejny wyjazd na zajęcia laboratoryjne w ramach pilotażowego programu na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego obył się na początku grudnia. Uczestniczyli w nim uczniowie klas drugich, realizujący rozszerzony program biologii. Tematem przewodnim były enzymy i ich właściwości. Poprzedzający zajęcia wykład dr Zdzisława Wróblewskiego przybliżył budowę i specyficzne cechy tej szczególnej grupy białek obecnych w żywych organizmach. Ich wyjątkowy charakter związany jest z faktem, że spełniają rolę biokatalizatorów przemian metabolicznych.

Wyposażeni w wiedzę teoretyczną uczniowie dalszą część zajęć odbyli w świetnie wyposażonej sali ćwiczeniowej pod opieką pracowników dydaktycznych uczelni. |  camera

 

Samodzielnie oznaczyli poziom jednego z enzymów śliny – amylazy odpowiedzialnej za rozkład skrobi w jamie ustnej. Badali wpływ stężenia enzymów na prędkość reakcji enzymatycznej. W przywiezionym przez siebie materiale roślinnym ( ziemniaku, marchwi itp.) wykrywali obecność katalazy – enzymu powszechnie występującego we wszystkich żywych organizmach.

Te dwie efektywnie przepracowane w laboratorium godziny pozwoliły przybliżyć uczniom grupę związków chemicznych obecnych również w organizmie człowieka, a więc wpywających na jego prawidłowe funkcjonowanie. W ten sposób trudne treści stały się zrozumiałe, bardziej przyjazne, po prostu oswojone.

 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .