II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

Warsztaty w instytucie politologii wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego

politologia117.12.2014 grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką pani Małgorzaty Wojtczak udała się na wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Tam, w instytucie politologii, odbyły się warsztaty w ramach nawiązanej współpracy między II LO a wyższą uczelnią. Tematem zajęć była transformacja ustrojowa Polski w 1989.

Na początek wysłuchaliśmy ciekawego, popartego przekładami z życia osobistego, wykładu dr Małgorzaty Alberskiej. Wprowadził nas on w przyczyny i znamiona wielopłaszczyznowego kryzysu końca lat 80–tych, który ostatecznie doprowadził do zmiany systemu ustrojowego czyli upadku PRL–u. Następnie mogliśmy obejrzeć wystawę odwołującą się do tej tematyki –„ Od RPL–u do III Rzeczpospolitej".

 

Wystawa okazała się bardzo interesująca ponieważ w dużym stopniu odwoływała się do działań, zarówno opozycji jaki i władz w regionie dolnośląskim i m.in. dowiedzieliśmy się dlaczego Wrocław jest miastem krasnoludków. Ale najciekawsza częścią naszych zajęć odbyła się w archiwum Instytutu Politologii. Mogliśmy tam nie tylko zobaczyć ale i dotknąć wielu niepublikowanych zdjęć i dokumentów pokazujących sposoby i metody walki o władzę sprzed 25 lat.

Taki sposób nauczania historii najnowszej pozostawi w nas na pewno głębszy ślad niż tradycyjne lekcje w szkole, jesteśmy wiec zadowoleni, ze nasza szkoła szuka nowych dróg przekazywania wiedzy.

Uczestnicy z kl. IB

 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .