II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży | Projekt "Solidarność"

SolidarnoscII Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy od lat współpracuje ze Augustin-Wibbelt-Gymnasium w Warendorfie – partnerskim mieście Oleśnicy. W tym roku mieliśmy okazję na spotkanie z naszymi niemieckimi rówieśnikami w przepięknym mieście - Gdańsku.

Nasza grupa 13 uczestników wraz z nauczycielami - panią Agnieszką Komstą-Filą i panem Maciejem Swędziołem wyruszyła do Gdańska pociągiem we wtorkowy poranek. Mieszkaliśmy w Domu Spotkań i Pojednania im. Maksymiliana Kolbe. Miejsce to stanowiło doskonałą lokalizację, ponieważ jest ciche i ustronne, a zarazem położone w centrum miasta. W trakcie pobytu realizowaliśmy projekt dotyczący "Solidarności". Jednocześnie obserwowaliśmy relacje polsko-niemieckie z perspektywy historycznej, zwiedziliśmy trójmiejskie atrakcje w polsko-niemieckich grupach.|  camera

 

Była to dla nas także świetna okazja, aby rozwinąć się pod względem językowym, skonfrontować z żywym językiem niemieckim, pełnym potocyzmów i młodzieżowej gwary. Dzięki temu mieliśmy możliwość osłuchać się z językiem, a także porozmawiać z naszymi kolegami i koleżankami z gimnazjum w Warendorfie. Atrakcje naszego tygodnia to nie tylko gdańskie Stare Miasto, lecz także Europejskie Centrum Solidarności, Westerplatte, jedna z gdańskich kręgielni oraz sopockie molo wraz z deptakiem Monte Cassino.

Te 6 dni to był naprawdę wyjątkowy czas w którym wiele się nauczyliśmy, współpracowaliśmy w grupach polsko-niemieckich nad rozmaitymi zadaniami, zobaczyliśmy wiele fantastycznych miejsc, odpoczęliśmy od dźwięku szkolnego dzwonka, ale też nawiązaliśmy nowe kontakty i mogliśmy się sprawdzić w nowych sytuacjach. Atmosfera, początkowo pełna obaw i uprzedzeń, szybko przerodziła się w koleżeńskie kontakty, wieczorne harce i znajomości, które mają szansę trwać i po zakończeniu wymiany. Na tym nie kończymy współpracy z naszymi nowopoznanymi rówieśnikami, ponieważ planujemy wspólny projekt, tym razem w Warendorfie.
Podczas pobytu w Gdańsku uświadomiłam sobie, że choć dzieli nas bariera językowa, wszyscy jesteśmy do siebie podobni.

Karolina Boś, kl.2a

 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .