Za nami pierwszy w tym roku szkolnym wyjazd Szkolnego Koła Filmowego w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. We wrocławskim kinie obejrzeliśmy, poprzedzony prezentacją filmoznawcy, polski film pt. "Wymyk". Jest to dramat obyczajowy w reżyserii Grzegorza Zglińskiego. Pokazuje historię dwóch braci.
Alfred i Jerzy mają całkowicie odmienne zdania dotyczące prowadzenia firmy, którą przejęli po ojcu. Ich życie zmienia się diametralnie, gdy któregoś dnia psuje się im samochód i są zmuszeni do jazdy pociągiem, w którym dochodzi do tragedii.
"Wymyk" jest filmem pokazującym , w jaki sposób nasze decyzje wpływają na późniejsze życie. Tchórzostwo, próby zagłuszenia wyrzutów sumienia, wewnętrzny dramat człowieka , ucieczka przed okrutną prawdą, która może zmienić tak wiele - to wszystko zobaczymy w tym filmowym obrazie.
Konflikt między rodzeństwem to bardzo znany wątek. Pojawił się już w Biblii (Kain i Abel), a tu został uwspółcześniony. Czy możemy powiedzieć, że Alfred, grany przez Roberta Więckiewicza, był tym złym bratem? Sprawa wydaje się być bardziej skomplikowana. W finałowej scenie filmu możemy poczuć nadzieję. Nadzieję, która może zmienić wszystko...
Zachęcam do obejrzenia tej współczesnej opowieści o złożonej naturze człowieka.
Anna Mecwaldowska kl. 2a