II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

"Uczymy innych" w ramach projektu "Szkoła z klasą 2.0"

uczymy innychW roku szkolnym 2015/ 2016 nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Szkoła z klasą 2.0". Jest to przedsięwzięcie edukacyjne, w którym uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkoły współpracują nad realizacją wybranych zadań. Wszyscy oni działają razem, a sumą tych działań jest zmiana całej szkoły na ciekawszą, bardziej zaangażowaną, otwartą na nowe wyzwania i dopasowującą się do zmieniających się czasów.

Jednym z zadań zrealizowanych w ramach projektu z wykorzystaniem strategii „uczymy innych" były lekcje języka niemieckiego, które uczniowie klasy I a przeprowadzili w klasie V Szkoły Podstawowej nr 6 w Oleśnicy 26 i 27 listopada 2015 roku. W przedsięwzięciu wzięli udział Kamila Błajda, Agata Jaroń, Hanna Marmajewska, Agnieszka Szturyło, Victoria Wojciechowska oraz Jakub Horbacz. camera

 

Uczniowie włożyli wiele trudu w przygotowanie lekcji w SP6. Sami musieli opanować materiał, który przekazać mieli młodszym kolegom. Przygotowali prezentacje, gry i zabawy, z których składały się zajęcia.

Lekcje były ciekawym i owocnym doświadczeniem zarówno dla mnie jak i uczniów prowadzących i „nauczanych". Moi uczniowie byli zdziwieni, że aż tyle wysiłku trzeba włożyć w przygotowanie ciekawych zajęć. Kuba stwierdził: "Organizacja i przeprowadzenie w szkole podstawowej lekcji języka niemieckiego nauczyło mnie przede wszystkim, jak wielką satysfakcję daje przekazywanie swojej wiedzy innym. Mocną stroną naszych zajęć było sumienne i pracochłonne ich przygotowanie i zaangażowanie się w ich przeprowadzenie. Wszystko było dobrze zaplanowane i każdy wiedział, za co jest odpowiedzialny. Moja rada dla tych, którzy chcieliby zrealizować podobną lekcję jest taka, że wszystko wymaga chęci i opiera się na współpracy zarówno zespołu przeprowadzającego lekcję jak i nauczyciela z zespołem."

Ja jako opiekun projektu mogę podsumować naszą pracę tym, że jej efekt najbardziej widoczny był w zadowoleniu dzieci, które doceniły fakt, że starsi koledzy się dla nich starają. Zauważyli, że lekcje z licealistami były atrakcyjniejsze niż lekcje na co dzień.

Strategię „uczymy innych" gorąco polecam moim kolegom i uczniom jako bardzo pozytywne doświadczenie.

Agnieszka Komsta-Fila

 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .