II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

Wspomnienia z wymiany - Oleśnica, Kraków, Wrocław 2016

wymiana2016W dniach 19-23 czerwca 2016 roku nasza szkoła uczestniczyła w kolejnej już wymianie uczniów z Augustin-Wibbelt-Gymnasium z partnerskiego Warendorfu. Niemieccy uczniowie oraz opiekunowie (w sumie 10 osób) zostali ugoszczeni przez nas w domach. Pierwszy dzień wykorzystaliśmy na wzajemne poznanie i integracje, kolejny natomiast na poznaniu Oleśnicy- złożyliśmy wizytę u starosty, a także w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią.

We wtorek rano całą grupą udaliśmy się busem do Krakowa. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Kazimierz - żydowską dzielnicę. Mieliśmy okazję wejść do synagogi i odwiedzić położony obok cmentarz, dowiedzieliśmy się wiele o kulturze, religii oraz prześladowaniu Żydów. Oczywiście nie mogło zabraknąć tego dnia wspólnego oglądania meczu Polska vs. Ukraina, nasi niemieccy koledzy kibicowali Polakom razem z nami.

 

Następny dzień w Krakowie rozpoczęliśmy wizytą w Podziemiach Rynku - niezwykłym muzeum położonym pod krakowskim rynkiem. Poznaliśmy tam historie tego pięknego miasta. Kolejnym punktem na naszej liście była fabryka Oskara Schindlera - człowieka, który uratował wiele żydowskich istnień. Wizyta ta wywołała wiele emocji po obu stronach. Prosto z fabryki udaliśmy się w podróż powrotną do Oleśnicy.

W ostatnim dniu wspólnie podsumowaliśmy wymianę, a także mieliśmy okazje wraz z przewodnikami zwiedzać Wrocław w dwóch grupach językowych. Podziwialiśmy jedne z najcenniejszych wrocławskich zabytków, byliśmy w Auli Leopoldyńskiej, a także na Wieży Matematycznej, z której rozpościerał się przepiękny widok.

Pod wieczór rozstaliśmy się ze swoimi nowymi przyjaciółmi, były uściski, ciepłe słowa a nawet łzy wzruszenia. Na szczęście niedługo znowu się z nimi spotkamy na rewizycie w Warendorfie. Ale to dopiero po wakacjach!

Pełna galeria zdjęć dopiero po wakacjach :-).

Ala i Iga

 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .