II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

WOLONTARIAT NA KRESACH

wolontariat Kresy 2017Każdego roku młodzież naszej szkoły aktywnie uczestniczy w akcji zbiórki symbolicznej złotówki na odnowę polskich cmentarzy na naszą wschodnią granicą, natomiast tegoroczne letnie miesiące przyniosły kolejne wspommnienia. Nasza uczennica wzięła udział w akcji, w której także uczestniczyła jako uczennica gimnazjum. Oto Jej pamiętnik z wyjazdu.

W czasie wakacji po raz szósty oleśnicka młodzież, wśród której byłam także ja - uczennica klasy 2d - wzięła udział w akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Pod opieką Pani Małgorzaty Tajak wśród 15 wolontariuszy znalazłam się także ja - dumnie reprezentując II Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy.

 

 

"Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" to wielka społeczna akcja polegająca na ratowaniu przez uczniów polskich cmentarzy rozsianych po Kresach Południowo-Wschodnich. Pod naszą opieką znajdował się cmentarz w Zasławiu, Szepietówce i Białogorodce na Wołyniu. Wykonywaliśmy różnorodne prace porządkowe. Na cmentarzu w Zasławiu kontynuowaliśmy malowanie liter na płytach nagrobnych, prowadziliśmy także drobne prace porządkowe. W Szepietówce koledzy kosili trawę i przeprowadziliśmy prace malarskie - malowanie liter, krzyży i innych metalowych elementów znajdujących się na cmentarzu. W Białogorodce natomiast prace koncentrowały się na odkopywaniu i stawianiu zniszczonych pomników oraz malowaniu liter, tam gdzie to było możliwe.

Równolegle do prac remontowych prowadzona była inwentaryzacja każdego z cmentarzy, polegająca na spisywaniu inskrypcji nagrobnych oraz fotografowaniu nagrobków. Malowanie liter zapisanych na kamiennych pomnikach to nie tylko praca plastyczna, ale takżewymagająca precyzji i skupienia i to właśnie ona była okazję do odczytywania starych, polskich inskrypcji, które nawet obecnie wywierają na czytelniku ogromne wrażenie: "Przechodniu westchnij za mą duszę i przypomnij to sobie: co dziś mnie, co jutro Tobie"- Szepietówka, lub po prostu "Dobrej Żonie, Dobrej Matce" -Zasław, czy też "Umarł ratując innych" - Białogorodka. Podobnie jak w latach ubiegłych we wszystkich pracach oraz podczas wypoczynku towarzyszyła nam miejscowa młodzież. W wolnym czasie dla polsko- ukraińskiej grupy zorganizowana została wycieczka do twierdzy Kamieniec Podolski, jaskini Kryształowej w Krywczy. Natomiast w drodze powrotnej do Polski zwiedziliśmy Krzemieniec i Lwów.

Ważnym wydarzeniem była dla nas także wizyta w katolickiej parafii Św. Józefa,podczas której ofiarowaliśmy dary żywnościowe zebrane podczas zbiórek w supermarkecie Leclerc. Natomiast Polskiej Szkole i miejskiemu przedszkolu podarowaliśmy książki i puzzle zebrane przez SIM. Podczas pobytu w Zasławiu zostaliśmy zaproszeni do złożenia wizyty u Mera Miasta, gdzie podziękowano nam za przyjazd i pracę włożoną w ratowanie cmentarza.


Aleksandra Zwolska - wolontariuszka z II LO
oraz E. Marmajewska-Basińska

 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .