+48 71 314 22 22

    KLASY TRZECIE NA PROJEKCJI FILMU „CHŁOPI”

    21 listopada 2023 r. uczniowie klas trzecich mieli okazję zobaczyć film „Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchman’ów, najnowszą adaptację jednego z klasyków polskiej literatury.

    Film zaskakuje dbałością malarzy, którzy na podstawie zdjęć z udziałem prawdziwych aktorów, przez dwa lata tworzyli na płótnach obrazy. Właśnie je, odpowiednio zmontowane widzimy na ekranach kinowych. Autentyczność scenografii i starannie dobrane kostiumy przeniosły nas w malowniczy świat powieści Władysława Reymonta.

    Aktorzy wiarygodnie wcielili się w swoje postacie, pokazali ich złożoność. Narracja skupia się na najważniejszych wątkach i ludzkich relacjach, pozostając wierna literackiemu pierwowzorowi. Podczas oglądania mogliśmy również dostrzec nawiązania do obrazów, które znamy z lekcji języka polskiego m.in. „Babie lato” czy „Bociany”Józefa Chełmońskiego, ale były również dzieła takich artystów jak: Ferdynand Ruszczyc, Leon Wyczółkowski, Julian Fałat, Alfred Wierusz-Kowalski czy Jean-Francois Millet.

    Nie tylko wzrok, lecz także słuch miał swój udział w tej kinowej przygodzie. Ścieżka dźwiękowa w filmie „Chłopi” zaskakiwała różnorodnością i trafnością doboru instrumentów ludowych. Towarzysząca nam muzyka doskonale podkreślała emocje bohaterów i sprawiała, że oglądając film, przenosiliśmy się nie tylko w przestrzeń, ale również w czas. Muzyka współgra z obrazem, tworząc spójną całość i dodając głębi filmowej opowieści.

    Film świetnie operuje światłem, półmrokiem, oddając zarówno atmosferę dnia, jak i nocy, a także wnętrza chat. Piękno folkloru, malownicza przyroda — wszystko to zostało ukazane z niebywałym talentem. Po seansie, na lekcjach języka polskiego, mogliśmy podzielić się swoimi wrażeniami i refleksjami na temat filmu. Każdy z nas przygotował również swoją recenzję, których fragmenty można znaleźć poniżej:

    • „Muszę przyznać, że od dawna żaden film nie dostarczył mi takich intensywnych przeżyć i wrażeń.”
    • „W mojej opinii przedstawienie młodopolskiej powieści w tak niebanalny sposób jest zdecydowanie warte zobaczenia.”
    • „Sam sposób przedstawienia akcji pod kątem graficznym był bardzo charakterystyczny, a muzyka towarzysząca wydarzeniom nadawała unikatowego klimatu.”
    „Osobiście uważam, że film był godny zaufania i można go polecić każdemu.”
    • „Film był świetny, jednakże zabrało przedstawienia historii Agaty i starego Bylicy. Pokazanie losu obu tych bohaterów pokazałoby problemy, z którymi zmagali się starsi ludzie ze wsi, co w pełni oddałoby jej prawdziwe realia.”
    • „Największą zaletą „Chłopów” jest animacja.”

    Film „Chłopi” z 2023 roku okazał się nie tylko widowiskowym doświadczeniem kinowym, ale także doskonałą lekcją historii i kultury. Z pewnością zapamiętamy ten film na długo i będziemy wracać do niego w przyszłości.

    Konrad Wiśniewski 3 b

    fot: wck.org.pl