II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

Wizyta w Domu Interwencji Kryzysowej Stowarzyszenia Misja Dworcowa

Misja DworcowaŚwiąteczny Kiermasz, który zorganizowaliśmy w szkole już opisywaliśmy. Miał on jednak pewien bardzo ważny cel – pomoc dla Domu Interwencji Kryzysowej Stowarzyszenia Misja Dworcowa we Wrocławiu. Najważniejszym więc punktem całej akcji była wizyta, na którą wybrałyśmy się razem z p. Martą Wójcik.

Przekazałyśmy produkty, które zostały zakupione za pieniądze zebrane w ramach kiermaszu świątecznego oraz rzeczy ofiarowane przez uczniów. Teoretycznie były to zwykłe środki higieniczne, ale dla mieszkanek tego domu to świąteczny prezent. Jak zwykle zostałyśmy przyjęte bardzo ciepło i zaproszone na herbatę. › camcorder

 

Dom prowadzony jest przez dwie siostry zakonne s. Goretti oraz s. Edytę – obie mieszkają w nim i pracują już od ponad 10 lat. Mieszkankami domu są młode dziewczęta i kobiety w sytuacjach kryzysowych, zazwyczaj z dziećmi lub spodziewające się dziecka. Część z nich to już nasze znajome. Rozmawiałyśmy o tym, jak żyje im się w takiej wspólnocie, jakie są ich największe codzienne problemy i jakie mają plany na najbliższą przyszłość. Doświadczyły już niejednego, ale wciąż z nadzieją i ufnością spoglądają w przyszłość. Największą bolączką jest oczywiście brak pieniędzy na prowadzenie ośrodka. Całym sercem przyłączamy się do próśb sióstr oraz ich podopiecznych o wsparcie.

Życie pisze dramaty większe niż twórcy literatury. Na ten temat można by godzinami rozmawiać z s. Edytą, która pracuje z ludźmi bezdomnymi, wyrzuconymi na margines społeczeństwa. W ciągu dnia - jak mówi - zajmuje się pracą na rzecz domu, a wieczorem wychodzi do swoich podopiecznych na wrocławski dworzec kolejowy, pod mosty, do altan działkowych... Opowiadając swoje historie część zachowuje w tajemnicy starając się nie zawieść zaufania swoich podopiecznych, a i tak wstrząsają one człowiekiem.

Nasza wizyta w Domu Interwencji Kryzysowej to pomoc dla potrzebujących, ale również wielki zastrzyk wiary w ludzi i dobro dla nas samych. Wszystkim natomiast polecamy filmik pt. „ Przekaż 1% wiary, nadziei i miłości" przedstawiający działalność Stowarzyszenia „Misja Dworcowa" im. Ks. Jana Schneidera, którego celem jest pomoc kobietom, matkom i dzieciom w kryzysie.

Karolina Gomulska

 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .