+48 71 314 22 22

    Historia i rozwój szkoły

    II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy to szkoła z 30-letnią tradycją (pierwsi uczniowie rozpoczęli naukę 01.09.1993 r.) i jest najmłodszą szkołą ponadpodstawową w powiecie oleśnickim. II LO w Oleśnicy mieści się w okazałym zabytkowym kilkukondygnacyjnym budynku. Obecnie II LO pełni ważną funkcję na mapie edukacyjnej miasta Oleśnicy i powiatu oleśnickiego.

    Historia naszego liceum:

    Ponad 30 lat temu nauczyciele rozwiązanego wówczas Liceum Medycznego, wspólnie z samorządem lokalnym i Kuratorium Oświaty podjęli trud utworzenia nowej szkoły ponadpodstawowej, która dawała szansę kształcenia rosnącej wówczas liczbie absolwentów szkół podstawowych. Wspólny wysiłek wszystkich zainteresowanych się powiódł i w czerwcu 1993 r. utworzono II Liceum Ogólnokształcące.

    Początkowo szkoła liczyła 5 oddziałów, których uczniowie uczyli się w czterech salach dydaktycznych, wykorzystując skromną bazę dydaktyczną. Na przestrzeni lat II LO w Oleśnicy szybko się rozwijało. Obecnie szkoła dysponuje 19 salami dydaktycznymi, pracownią informatyczną oraz nowoczesnym laboratorium chemiczno- biologicznym. Od roku 1996/1997 szkoła dysponuje salą sportową a od grudnia 2012 roku kompleksem boisk ze sztuczną nawierzchnią wraz z zapleczem sanitarno-szatniowym.

    Obecnie II LO w Oleśnicy jest szkołą średniej wielkości, ma jednak znaczący udział w kształceniu i wychowaniu młodzieży. W roku szkolnym 2023/2024 edukację rozpoczęło 569 uczniów. w 6 oddziałach. Oferta edukacyjna jest systematycznie modyfikowana i dostosowywana do oczekiwań uczniów szkół podstawowych oraz kierunków kształcenia na uczelniach wyższych. Wiele przedsięwzięć realizujemy we współpracy z rodzicami uczniów, którzy wspierają nas w wielu obszarach jej działania. Aktywnie współpracujemy z organizacjami i instytucjami działającymi w środowisku lokalnym.

    Bazę dydaktyczną stanowią:

    • gabinety przedmiotowe (19 sal lekcyjnych) w budynku głównym
    • sala gimnastyczna (największa w powiecie oleśnickim) wraz z kompleksem boisk (do piłki nożnej, siatkowej, koszykowej),
    • nowoczesne laboratorium chemiczno-biologiczne,
    • biblioteka bogato wyposażona w lektury, pozycje dla miłośników czytelnictwa.

    Dodatkowo dla uczniów udostępniamy:

    Atutem szkoły jest również obszerny teren do wypoczynku w czasie przerw lekcyjnych w postaci terenów zielonych. Niewielka odległość do terenów przyległych do stawów oleśnickich i do kompleksu sportowego wpływa na atrakcyjność zajęć sportowych.

    Bogata oferta edukacyjna szkoły wspierana współpracą z uczelniami wyższymi (Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet SWPS we Wrocławiu, Uniwersytet Merito WSB we Wrocławiu, Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu) umożliwia uczniom rozwój ich zainteresowań naukami ścisłymi, humanistycznymi, filologicznymi i ekonomicznymi.

    Kadrę dydaktyczną stanowi 48 nauczycieli w tym 38 dyplomowanych. Większość z nauczycieli posiada dodatkowe kwalifikacje i kompetencje. Zdolności pedagogiczne i wieloletnie doświadczenie w pracy w szkole ponadpodstawowej jest atutem naszych nauczycieli, którzy stają się inicjatorami różnych szkolnych przedsięwzięć.

    Naszym celem jest przygotowanie absolwentów do:

    • ciągłego zdobywania nowej wiedzy i umiejętności,
    • samodzielnej pracy nad sobą,
    • aktywnego i kreatywnego podejścia do życia, oryginalnego myślenia z zachowaniem szacunku do drugiego człowieka.

    Proces edukacji w II LO w Oleśnicy wyróżnia:

    • realizacja autorskich programów nauczania,
    • zajęcia edukacyjne prowadzone na wrocławskich uczelniach wyższych
    • ciekawe wewnętrzne konkursy przedmiotowe i językowe
    • rywalizacja sportowa poparta licznymi sukcesami w zawodach z różnych dyscyplin sportowych,
    • ciekawe projekty z nauk przyrodniczych i ekonomicznych
    • rozwijanie szkolnych talentów artystycznych w ramach wystawy prac „DwójkArt”
    • organizowanie wymiany z młodzieżą z innych krajów europejskich,
    • wycieczki krajowe, zagraniczne, warsztaty w ramach Euroweek,
    • udział uczniów w olimpiadach i konkursach przedmiotowych.

    W II LO w Oleśnicy zapewniamy wysoki poziom kształcenia, pozwalający osiągać uczniom sukcesy w różnych dziedzinach z uwzględnieniem ich indywidualnego rozwoju. Szkoła szczyci się uczniami, którzy są Stypendystami Prezesa Rady Ministrów oraz stypendystami Starosty Powiatu Oleśnickiego.

    Zapewniamy uczniom naukę w przyjaznej i życzliwej atmosferze. Dla uczniów klas I organizujemy we wrześniu wycieczki integracyjne oraz Beania — czyli wspólną zabawę integrującą uczniów klas I.

    Atutem szkoły jest udział uczniów w szkolnym przedsięwzięciu pod nazwą „Naukowy Piątek”. To czas na poszerzenie wiedzy, zdobycie kolejnych umiejętności i nawiązanie nowych znajomości.

    Kilka słów o patronie szkoły…

    Oto krótka biografia i kilka cytatów dających odpowiedź, dlaczego warto stawiać jako wzór do naśladowania księdza Twardowskiego. Ksiądz Jan Twardowski urodził się w Warszawie 01. 06. 1915 roku, tam też skończył gimnazjum matematyczno-przyrodnicze im. Tadeusza Czackiego. Debiutował jako student polonistyki. Jego pierwszy tomik „Powrót Andersena” ukazał się w 1937 roku, kolejny pojawił się dopiero w 1959 (przeleżał sześć lat w wydawnictwie, czekając na odwilż). Podczas wojny walczył jako żołnierz Armii Krajowej, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. W 1945 roku wstąpił do seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 4 lipca 1948 roku. W tym czasie jego wiersze ukazywały się sporadycznie w „Tygodniku Powszechnym”. Tomik, w którym powrócił jako poeta, nosił po prostu tytuł „Wiersze”. Potem ukazały się między innymi: „Znaki ufności” (1970), „Zeszyt w kratkę” (1973), „Niebieskie okulary” (1980), „Rachunek dla dorosłego” (1982). Od 1959 roku ksiądz Twardowski był rektorem kościoła Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

    W swojej poezji wskazuje pozytywne postawy, unikając przy tym zbędnego moralizowania, spekulacji teologicznych, uczy odpowiedzialności za drugiego człowieka. Wiersze księdza Jana Twardowskiego są pełne ciepła, życzliwości, nie ma w nich patosu, uwrażliwiają na potrzeby innych ludzi. W swojej poezji ksiądz Jan Twardowski mówi, czym jest wiara, ufność, obcowanie z Bogiem, z ludźmi, czym jest miłość, przyjaźń. Jego wiersze są pełne ciepła, życzliwości, poruszają problemy zwykłych ludzi. Poeta często zwraca się do dzieci, zwierząt, roślin. Jest to poezja pocieszająca w smutkach, ucząca radości życia i zachwytu nad światem. Możemy w niej odnaleźć odpowiedzi na najważniejsze i najtrudniejsze pytania.

    Złote myśli Ks. Jana Twardowskiego:

    Jeżeli kochasz, czas zawsze odnajdziesz, nie mając nawet ani jednej chwili.
    Kiedy Bóg drzwi zamyka — to otwiera okno.
    Można kochać i chodzić samemu po ciemku; z przyjaźnią jest inaczej — ta zawsze wzajemna.
    Każde głębsze uczucie prowadzi do cierpienia.
    Miłość bez cierpienia nie jest miłością.
    Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.
    Nie bądź pewny, że masz czas, bo pewność niepewna…
    Młodości Bóg folguje, starych błędy karze zaraz, bo mieli czas nauczyć się.