+48 71 314 22 22

  KLASA 2 C NA WYDZIALE BIOTECHNOLOGII UWR

  W ramach współpracy II LO z Wydziałem Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego uczniowie klasy 2 c (z rozszerzonym programem z biologii i chemii) w dniu 7 listopada 2023 r. wzięli udział w naukowym wykładzie dr. Zdzisława Wróblewskiego.

  Licealiści poznali najważniejsze osiągnięcia z ostatnich lat w dziedzinie medycyny, chemii i biologii. Poznali pojęcie „brzytwy genetycznej”, czyli »metody CRISPR/Cas9«, która pozwoliła opracować m.in. nowe terapie przeciwnowotworowe i jest intensywnie rozwijana, choć budzi jeszcze ogromne kontrowersje.

  Dr Z. Wróblewski omówił osiągnięcia w roku 2023 w dziedzinie fizjologii / medycyny. Tu wspomniał o wyróżnieniu biochemiczki Katalin Karikó oraz biologa molekularnego Drew Weissmana „za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID-19”.

  Udział klasy 2 c w zajęciach edukacyjnych na Wydziale Biotechnologii UWr jest wynikiem wieloletniej współpracy Uniwersytetu Wrocławskiego z II LO w Oleśnicy. Współpraca polegająca na udziale naszych licealistów w wykładach, warsztatach i zajęciach laboratoryjnych pozwala uczniom klas medycznych poszerzać swoją wiedzę i zainteresowania w ramach edukacji z dziedziny biochemii.

  Szkolny koordynator ds. współpracy z Wydziałem Biotechnologii UWr:
  Dorota Bogaczyńska-Janik