+48 71 314 22 22

    PODSUMOWANIE WYJAZDU ERASMUS+ MACEDONIA-SKOPJE

    14 marca jako grupa 9 uczniów wraz z dwiema nauczycielkami dotarliśmy do Skopje — stolicy Macedonii Północnej. Nasz hotel był zlokalizowany w centrum miasta, od którego w 10 minut pieszo, mogliśmy dojść do szkoły SABA, w której realizowaliśmy program Erasmus+. Na początku poznaliśmy uczniów, z którymi graliśmy w gry integracyjne, by dowiedzieć się więcej o ich życiu w Macedonii i lepiej się poznać. Natomiast już w kolejnych dniach uczęszczaliśmy na lekcje. Były to między innymi: kryminalistyka, projektowanie stron internetowych, macedoński oraz IT.

    Poza nauką w szkole mogliśmy poćwiczyć swoją samodzielność, na przykład przy robieniu zakupów spożywczych lub pamiątek, wymianie pieniędzy oraz w komunikowaniu się z obcymi osobami, ponieważ byliśmy zdani na siebie.

    W pierwszym tygodniu zwiedziliśmy centrum, stary turecki bazar, na którym mogliśmy zjeść obiad, Skopje Fortress z VI wieku, z której podziwialiśmy panoramę całego miasta, Cerkiew św. Klemensa z Ochrydy, Dom Pamięci Matki Teresy z Kalkuty, tutejszy Meczet oraz jedyną rzymskokatolicką katedrę w całej Macedonii. Przy okazji odwiedziliśmy również tamtejsze zoo, w którym za bilet zapłaciliśmy jedyne 6 zł! Pod koniec tygodnia wyruszyliśmy autobusem do miasta Ohrid, czyli jednego z najpiękniejszych miejsc w całej Macedonii, w którym płynęliśmy łódką po Jeziorze Ochrydzkim oraz podziwialiśmy widoki. Dzień później po 2 godzinach wspięliśmy się na górę Vodno, na której szczycie stoi Millennium Cross, czyli pomnik, który powstał w 2002 roku, upamiętnia on 2000 lat chrześcijaństwa w Macedonii Północnej, ma 66 metrów i 66 przęseł, co nawiązuje do 66 ksiąg w Biblii oraz posiada 12 podpór symbolizujących dwunastu apostołów. Jako ciekawostka dodamy, że krzyż ten, jest 0 20 metrów wyższy od Statuy Wolności w Nowym Jorku!

    W drugim tygodniu odwiedziliśmy muzeum miasta Skopje, w którym dowiedzieliśmy się więcej o trzęsieniu ziemi, które nastąpiło w 1 963 roku i zniszczyło większą część stolicy. Ostatnią wycieczką był wyjazd do kanionu Matka, gdzie mimo złej pogody udaliśmy się na rejs łodzią oraz przeszliśmy szlakiem, podziwiając tamtejszy krajobraz. Wieczorem poszliśmy na kolację wraz z nauczycielami i kolegami z naszej szkoły, podczas której skosztowaliśmy tradycyjnej macedońskiej kuchni. W wolnym czasie mieliśmy oczywiście czas by zakupić pamiątki, zwiedzić okolicę, a nawet udało się nam spotkać reprezentację Walii w piłce nożnej, która rozgrywała mecz eliminacyjny z drużyną Macedonii. Na koniec poszliśmy spędzić ostatni dzień w szkole SABA, by zaprezentować filmik, wykonać plakaty podsumowujące nasz wyjazd, otrzymać dyplomy i pożegnać się ze szkołą.

    Oprócz wielu wcześniej wspomnianych korzyści zdobyliśmy wiele wspomnień, nowe znajomości, poznaliśmy nowe smaki oraz nauczyliśmy się większej empatii i tolerancji. Dowiedzieliśmy się wiele od uczniów o życiu w Macedonii, ich kulturze, historii i nawykach, jednocześnie ćwicząc język angielski. Wszyscy wróciliśmy zdrowi, zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia, zmęczeni, ale jednocześnie szczęśliwi!

    Jesteśmy ogromnie wdzięczni za taką możliwość, dziękujemy!