verano1993

„LATO 1993” – TYM RAZEM KINO HISZPAŃSKIE W RAMACH NOWYCH HORYZONTÓW EDUKACJI FILMOWEJ

W marcu odbył się kolejny wyjazd uczniów Szkolnego Koła Filmowego do wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty.

W ramach realizowanego w szkole projektu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej” obejrzeliśmy hiszpański film „Lato 1993″ wyreżyserowany przez Carlę Simon. Więcej o filmie przeczytacie w recenzji przygotowanej przez Zofię Niewiadomską z klasy 3b. {nomultithumb}

Jako członkowie Szkolnego Koła Filmowego oglądamy filmy poruszające różne, często trudne problemy. Wymaga to od nas głębszej refleksji, skupienia oraz cierpliwości. Tak też było w przypadku filmu Lato 1993 w reżyserii Carli Simón.
    Opowiada on o sześcioletniej Fridzie, która po śmierci rodziców przechodzi pod opiekę swojego wujostwa. Podczas seansu obserwujemy świat jej oczami. Widzimy też, w jaki sposób traktują osieroconą dziewczynkę dorośli i jak miota się ona między chęcią zabawy, odczuwania radości a uczuciami wynikającymi ze straty. W pewnych momentach, podobnie jak główna bohaterka filmu, nie jesteśmy pewni, jakie uczucie powinno nam towarzyszyć, a jakie towarzyszy naprawdę. Przedstawiona historia obrazuje sposób, w jaki dziecko wyraża emocje – często niezrozumiały dla innych, lecz prawdziwy.

Carla Simón, przedstawiając historię Fridy, odsłania przed nami także część własnego dzieciństwa, bo sama, podobnie jak Frida, musiała się odnaleźć po stracie rodziców. Reżyserka wraca do wiejskich okolicy Katalonii, w których się wychowywała. Pejzaże tworzą w filmie spokojny, sielankowy i nostalgiczny nastrój.

Pomimo tego nie można polecić tego filmu każdemu. Fani kina akcji nie znajdą tu dynamicznych scen i napięcia. Irracjonalne zachowania dzieci mogą wywołać u odbiorcy frustrację. Przede wszystkim jednak przed seansem trzeba uzbroić się w cierpliwoć, gdyż tempo filmu oddaje także leniwą stronę katalońskiego lata. Podsumowując, Lato 1993 nie jest filmem, który każdemu przypadnie do gustu, jednak fanów malowniczych krajobrazów, spokojnego tempa i psychologicznych rozmyślań serdecznie zapraszamy do obejrzenia debiutanckiego dzieła Carli Simón.

Zofia Niewiadomska, kl.3b